przygoda z różami

Przygoda z różami zaczęła się niechcący w południowej Burgundii.

Późnym popołudniem spacerowałem uliczkami małej wioski Ameugny,podziwiając średniowieczny kościół i stare zabudowania gospodarcze, dotarłem do kamiennego muru przez który przewieszała się jakaś pnąca różyczka. Kwiaty miała niewielkie o urnowatym kształcie, wyniesione na bezlistnych łodygach.

   indeppksCecilie Brunner (2)Cecilie Brunner (1)Cecilie Brunner (3)

 

 

 

 

 

Kwiaty rozwijały się dwutorowo w zależności od etapu rozwoju. Pąki i wczesne stadium rozkwitu były szlachetnie poukładne stanowiąc kontrast do tych które kończyły kwitnienie a będących w artystycznym nieładzie. Małość kwiatu, jego ilość, panujące jednocześnie nieład i harmonia dostarczały głębokich wrażeń.

Krzew odwiedziłem dnia następnego i tak już się zaczarowałem,że w krótkim czasie odnalazłem nazwę tej pięknej róży – była to 'Cecile Brunner'. 

           imassges   indseks 'Glorie de Dijon'


Tego samego dnia dostrzegłem rozciągniętą na murze, olbrzymią – niczym małe drzewo 'Glorie de Dijon' dzieła Pierre Jacotot z 1850 roku, o kwiatach większy od dłoni, wyblakłych od południowego słońca.

Uwiodła mnie gracja i różnorodność w obrębie rodzaju. Od tamtych dni minęły 22 lata. Każdego lata odkrywam coś nowego dając się unieść kolejnym zauroczeniom.

Ameugny

100 rocznica urodzin Fr.Roge

12 maja 2015 roku mija 100 rocznica urodzin Fr.Roge - założyciela Wspólnoty z Taize. Jednocześnie dzwony wybiją 75 lat powstania zgromadzenia. Wyjątkowy charakter tej ekumenicznej wspólnoty poznało wielu Europejczyków w tym rzesze naszych rodaków. Miejsce gdzie bez podziałów i teologicznych sporów, trzy razy dziennie, dzwony gromadzą na modlitwę wyznawców różnych wyznań chrześcijańskich - przyciąga młodych ludzi z całego świata. Spędziłem na wzgórzu niemal trzy lata, które dziś wspominam z wielkim sentymentem. Po tragicznej śmierci Fr.Roge, wspólnotę prowadzi Fr.Aloiz - który ku mojej olbrzymiej radości wyraził zgodę na nazwanie jednej z róż imieniem brata Roge. W maju krzew  zasiądzie w rdzawo-gliniastej ziemi burguńskiej.

 

 

‚Fr.Roger’ syn ‚Brat Roger’

0-1-P1018510

‚Brat Roger’

OLYMPUS DIGITAL CAMERA