moje róże

Hodowla nowej odmiany stanowi mieszankę wiedzy, doświadczenia, cierpliwości i szczęścia.


Wyobraźmy sobie wielki żłobek, do którego, uczęszcza dwa tysiące maluchów. Pośród nich być może znajdują się dzieci o wybitnych talentach, które objawią się w przyszłości, a naszym zadaniem jest je odnaleźć. Na tak wczesnym etapie życia  jest to bardzo trudne zadanie, prawda? Zanim jednak do tego dojdzie, przyjrzyjmy się poprzedzającym działaniom, wiodącym do powstawania naszej nowej odmiany.
1822763

Pośród istniejących, fascynujących róż, które nas oczarowują, zarówno, kształtem pąka, elegancją jak i zapachem, możemy próbować wybrać te, które staną się w przyszłości rodzicami naszej przyszłej odmiany. Po ustaleniu, kto będzie "mamą", a kto" tatą" i przezwyciężeniu pierwszych trudności (nie wszystkie odmiany się krzyżują,oraz nie wszystkie zawiązują owoce). Nasza wyobraźnia zaczyna podsuwać nam obrazy róży idealnej. Tak byłoby w istocie, ale w łodygach rodziców płyną soki dziesiątek odmian i gra o potomstwo bardziej przypomina grę w totolotka.Natomiast, do triumfu naszego ideału potrzeba, jak wspominałem wcześniej czasu, cierpliwości i szczęścia.

ages

Po zapyleniu, w owocu zwanym hypancjum dojrzewają nasiona. Jesienią następują zbiory i dalszy proces dojrzewania zwany stratyfikacją. Stratyfikacją, czyli inaczej mówiąc, utrzymaniem nasion w kontrolowanie niskich temperaturach umożliwiającym dojrzewanie zarodków. Jest to proces niezbędny do skiełkowania, może właśnie dlatego róże nie przebyły granicy naturalniej , wyznaczonej przez strefę równikową i gdyby nie ludzka ingerencja, nie moglibyśmy obserwować ich na południowej półkuli Ziemi.
Pierwsze siewki pojawiają się pod koniec lutego. Odmiany szlachetne są kapryśne i wschodzą nieregularnie przez kilka miesięcy bywa ,że i w następnych latach. Również procent wschodów zazwyczaj nie przekracza 20%. Jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia, to w maju nasza róża trafi do "żłobka" i zakwitnie po raz pierwszy. Nie rzadko zdarza się,że trzeba czekać lata zanim nikomu dotąd nie znana różyczka uchyli rąbka tajemnicy,a wielogodzinna praca ogrodnika, przyniesie pierwsze satysfakcjonujące efekty.

'Nivea'

Krzyżówka 'Ghislaine de Féligonde' x 'Morgengruss' z roku 2012. Pokrój odziedziczyła po francuskiej matce, kwiat mocno pomniejszony po niemieckim ojcu.

Kiedy pierwszy raz poczułem zapach tej róży – wiedziałem,że dawno temu już go poznałem, nie mogłem jedynie skojarzyć. Dopiero później w łazience przypomniał się ponownie, był zamknięty w puszce kremu Niva.

 

skanuj0001-001

O wartość krzewu nie stanowi wyłącznie kwiat ale również jego pokrój, gęstość, żywotność, odporność. Dobrze jest gdy krzew w okresie przed i po kwitnieniu dobrze  prezentuje się na rabacie.


Nasza wrażliwość pozwala również dostrzec piękno w czerwonych owocach lub atrakcyjnych kolcach.  Mieszańce piżmowe,multiflory, czy dzikie odmiany jesienią dostają "drugie życie" ciesząc oko odcieniami czerwieni.

W naszym klimacie nasiona potrzebują minimum 125 dni by dojrzeć.

 

Potrzeba kilku lat obserwacji nowej odmiany by wyciągnąć prawidłowe wnioski.  Młode rośliny nierzadko formują swój ostateczny charakter w dłuższym okresie. Pierwszy kształt kwiatu, jego kolor i wielkość mogą mutować.

imagjbes

zbiór następuje tuż przed pierwszym przymrozkiem